Szakmai tanulmányúton vett részt Magyarországon Dr. Hatem Chaar, a tunéziai Nemzeti Mezőgazdasági Intézet, Vidékfejlesztési, Víz- és Erdészeti Tanszékéről. (Institut National Agronomique de Tunisie, Department of Rural Agricultural Engineering, Water and Forests, INAT-GREF). A tanulmányút célja a tapasztalatszerzés és kapcsolatok kiépítése volt.
2017. július 5.
Az ERTI Püspökladányi Kísérleti Állomásának munkatársai fogadták a vendégkutatót, és bemutatták az Erdészeti Tudományos Intézet, illetve a Kísérleti Állomás munkáját, valamint ismertették a Püspökladányban folyó szikfásítási kutatások jelentőségét és tapasztalatait.
Ezt követően az ötnapos szakmai program keretében számos kísérleti eredménnyel ismerkedhetett meg a vendégkutató az agrárerdészet, az ültetvényes gazdálkodás, valamint a természetközeli erdőgazdálkodás témakörében.
Az agrárerdészeti rendszerekkel kapcsolatos kutatási program keretén belül a Földesi és Gödöllői kísérleti területeket látogatták meg a kutatók, illetve a NAIK Gödöllői Mezőgazdasági Gépesítési Intézetében tettek látogatást. A program az ERTI Mátrafüredi Kísérleti Állomásán folytatódott, ahol az erdővédelem aktuális feladatairól kaphattak tájékoztatást.
A hazai ültetvényes gazdálkodás bemutatása során a NAIK Öntözési és Vízgazdálkodási Önálló Kutatási Osztályán tettek látogatást, majd a szarvasi kísérleti bázist tekintették meg. Szintén e témában Napkoron a Napkori Erdőgazdák ZRt. területén, valamint a Nyírerdő ZRt. Debreceni Erdészetének területén létesített kísérletek tapasztalatait ismertették a kutatók. Az ültetvényes gyümölcstermesztési kutatások hazai eredményeivel kapcsolatban a NAIK Újfehértói Gyümölcstermesztési Kutató és Szaktanácsadó Kht. munkatársai osztották meg tapasztalataikat.
A természetközeli erdőgazdálkodás vonatkozásában a Debreceni Nagyerdő, illetve a Püspökladányi Farkassziget területén végzett erdőfelújításokat mutatták be a szakemberek.
A kutatók egybehangzó véleménye szerint, bár vannak különbségek a környezeti adottságokban, ám a klímaváltozás hatásait tekintve, több hasonló probléma jelentkezik a két országban, így a kutatási tapasztalatok megismerése, illetve a szakmai kapcsolatok ápolása előremutató lehet mindkét ország számára.
Szöveg és fotók: Rásó János