Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 67 esztendős korában váratlanul elhunyt egykori kollégánk, Berényi Gyula. Az Erdészeti Tudományos Intézet valamennyi kollégája búcsúzik tőle.
2015. július 15.
Berényi Gyula (1948. június 22 – 2015. július 9.)
1966. augusztus 20-án került az Erdészeti Tudományos Intézetbe, ahol kutatási segéderőként kezdte meg pályafutását. Már 1967-ben szorgalmas munkája elismeréseként „Kiváló Dolgozó” oklevelet kapott. 1968. január 1-től a Budakeszi Kirendeltség Erdővédelmi és Vadgazdasági Osztályán műszaki ügyintéző. 1970-ben a szegedi Erdészeti Technikumban erdésztechnikus képzettséget szerzett és Orosz nyelvből is középfokú állami nyelvvizsgát tett. 1971-től tagja volt az Országos Erdészeti Egyesületnek. Átszervezések következtében az Erdővédelmi, majd az Erdősítési Osztályra került. Szakmai tevékenységéért többször (1974 és 1976) részesült „Kiváló Dolgozó” kitüntetésben. 1982. december 1-én személyzeti vezetővé nevezték ki. 1986-ban 20 éves munkásságát „Kiváló Munkáért” miniszteri kitüntetéssel ismerték el. 1996. március 1-én az Igazgatási Osztály vezetője lett. 1997-ben áthelyezték a Munkaügyi Minisztériumba, innen 1999-ben a Budapesti Műszaki Egyetemre került, ahol a Titkársági és Igazgatási Osztály vezetője volt. Időközben a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen okleveles humánszervező diplomát szerzett. 2002-ben tért vissza az ERTI-be, és 2010. július 30-án titkárságvezetői posztról vonult nyugdíjba. Pályája során megkapta az Alföldi Erdőkért- és a Vadas Jenő Emlékérmet is.
1966-1982 között Pagony Hubert és Lengyel György tudományos osztályvezetők irányítása mellett a következő szakmai feladatokban vett részt:
- Vadkárelhárító kézi szerszám kialakítása és a gyakorlatba történő bevezetése.
- Thermomechanikus aeroszolos erdővédelmi eljárás alkalmazási lehetőségének feltárása, üzemi méretű kísérletek szervezése, szakirányítása.
- A fenyőerdők egészségi állapotának országos felmérése.
- Az Evetria buoliana, Lophodermium pinastri és a Fomes annosus elleni védekezések kidolgozása, kísérletek szervezése, helyszíni munkák irányítása.
- A magyarországi légi erdővédelmi eljárás létrehozása (kísérletek megszervezése, kiértékelése, légügyi engedélyek beszerzése, permetezések közvetlen irányítása).
- Erdősítéstechnológiai kísérletek szervezése, helyszíni előkészítése, szakirányítása öt erdőgazdaság területén.
- Új vágástakarító eljárások eszközeinek kialakítása (lengőkaros vágástakarító, ágzúzó henger), illetve üzemi kísérletek beállítása, a helyszíni munkák közvetlen szervezése és irányítása.
- Új típusú, gomolyos csemetenevelés technológiájának kidolgozása, a kísérletek önálló szervezése és bonyolítása.
- A kisalföldi EFAG területén 1981-ben rendezett OEE Vándorgyűlés erdősítési szakmai programjának szervezése és irányítása.
- Ugyanilyen feladatok ellátása az 1980. évi Parasznyai Erdőművelési Nap és az 1981. évi bátyai termelőszövetkezeti erdőművelési terepi bemutató keretében.
1982-1997 között látta el az ERTI személyzeti, személyügyi vezetői, igazgatási osztályvezetői (magában foglalta a személyügyi teendőket is) feladatait. Segítette a fiatal dolgozók beilleszkedését, a kutatómunka zavartalan továbbhaladását. 2002-től 2009-ig titkárságvezetőként dolgozott, így közvetlen ráhatással volt az intézet vezetésével kapcsolatos feladatokra is.
Ezen igazgatási munkakörök feladatainak ellátása mellett más szakmai feladatokat is végzett:
- Országos vadkárfelmérés keretében a Mátra, Nyugat-Bükk, valamint a Kiskunság északi részén adatfelvételezés, adatfeldolgozás, kiértékelés.
- Önálló feladatként a FEFAG megbízásából akác törzsfák kijelölése és felvételezése.
- 1989-ben elgondolása alapján indították be a közönséges dió erdészeti hasznosításával kapcsolatos kutatásokat. Az egész országra kiterjedő kutatásokhoz pályázati úton elnyerték az OTKA Iroda és az OMFB négy, illetve három éves támogatását. E munka keretében széles körű nemzetközi tapasztalatra tettek szert. Kölcsönös kutatócserére került sor Olaszország, Franciaország, Németország, Ausztria, Bulgári, Ukrajna és Moldávia kutatóival. A német kollégáknak sikeres magyarországi és bulgáriai tanulmányutat szerveztek. A közönséges dió kutatásának lezárásaként kézikönyvet jelentettek meg Diófából erdőt címmel, amellyel párhuzamosan 30 perces oktatófilmet készítettek az MTV 1 Gazdaképző műsorához.
- Mindezek mellett 12 szakcikkben volt társszerző.
- Elősegítette az intézeten belüli nyelvoktatás és számítógépes tanfolyamok beindítását.
Az emberekkel való kapcsolata közvetlen és baráti volt, problémáikkal mindig bizalommal fordulhattak hozzá. Szívesen vállalkozott orosz tolmácsolásra. Rendszeres kapcsolatot ápolt a tudományos és társadalmi élet, a szakmai és érdekvédelmi szervezetek képviselőivel.
Kedves Gyula!
Köszönjük nagylelkű, mindig segíteni akaró barátságodat. Emléked megőrizzük.
Üdv az erdésznek!
Ég áldjon!