„Mivel az erdész munkájában a ma eredményei mindenkor az elődök áldozatos munkájának gyümölcseként realizálódnak, nagyon fontos, hogy mindenkor megemlékezzünk az előttünk szolgálók áldozatos munkájáról.”

Vonal_drapp

2012. július 13.

Vonal_drapp

Napjainkra Vitéz Dr. Tury Elemér neve összeforrott az Alföldfásítással, ezen belül különösen a szikfásítással. A Püspökladányi Szikkísérleti Telep vezetőjeként 1928-tól ő vezette a kísérleti munkákat. Tevékenysége eredményeként a – Magyar Pál és Galambos István által megkezdett – kisparcellás kísérleti munka félüzemi-üzemi méreteket öltött.

A püspökladányi kísérletek eredményeit felhasználva folyamatosan növekedett a sikeres erdőtelepítések területe szerte az Alföldön. Az elért eredmények felkeltették a világ erdészeinek figyelmét is, így az 1936-ban hazánkban megrendezett Erdészeti Világkongresszus tanulmányútja programjába iktatta a kísérletek megtekintését.

Visszatekintve láthatjuk, hogy a közel 90 éve megindult munka gyakorlati eredményeként nemcsak fák, erdők verhettek gyökeret a szikes talajban, de a térségben eddig ismeretlen munkakultúra, az erdész munkája is megjelent, gyökeret vert a tájban. A sikeres telepítési munkák „mellékhaszonvételeként” sok-sok fiatal választotta élethivatásának az erdész pályát, vagy választott erdőhöz, természethez közeli élethivatást.

Ritkán gondoljuk át, de az elmúlt évtizedek erdőtelepítési munkáinak – mára megduplázódott a Trianoni békediktátum után megmaradt 1 millió hektárnyi erdőterület – nemcsak gazdasági, környezeti hatása, de társadalmi hatása is kiemelkedő jelentőséggel bír.

A püspökladányi kísérletek első évtizedeiben – és ezek belenyúltak a Nagy Gazdasági Világválság éveibe is – sok száz ladányi embernek adott munkát a Tury Elemér által vezetett Kísérleti Telep.

Mivel az erdész munkájában a ma eredményei mindenkor az elődök áldozatos munkájának gyümölcseként realizálódnak, nagyon fontos, hogy mindenkor megemlékezzünk az előttünk szolgálók áldozatos munkájáról. Ezért tartotta fontosnak az Erdészeti Tudományos Intézet vezetése, hogy a Püspökladányi Kísérleti Állomáson működő erdei iskolai tábor nevében megőrizze a neves kutató emlékét. 

A névadó ünnepségre jó alkalmat adott a táborban zajló „Székely Magyar Honismereti Tábor”. Az ünnepségen avatóbeszédet mondott Dombi Imréné, Püspökladány polgármestere. Beszédében hangsúlyozta, hogy a tábor működése, a kutatóintézet és a város együttműködése mindenkor kiemelt jelentőséggel bírt a térség iskoláinak, óvodáinak környezeti nevelési programjaiban. Kiemelte, hogy a Farkassziget egésze, de különösen az arborétum a város számára különleges értéket jelent.

 

01  02

 

A névadóünnepségre városunkba érkezett Mozsár István, Tury Elemér unokája, aki beszédében a család, az unoka szemszögéből idézte fel Tury Elemér, a családapa-nagyapa emlékét. Szavai a hallgatóság – közel 50 hazai és erdélyi gyerek, és tanáraik – minden tagját láthatóan elgondolkoztatták, hisz általában szakemberekre emlékezve mindig a rideg tényeket, eredményeket szokásos emlegetni.

 

 04 03 05

 

Az ünnepség zárásaként G. Nagy Ilián író – Püspökladány szülötte – beszélt a magyarság őstörténetét feltáró, Csaba Királyfi legendáját feldolgozó, a közelmúltban Erdélyben bemutatott operájáról. Az opera részleteinek bemutatását a szerző a legenda részleteinek ismertetésével tette élvezetessé.

 

Írta: Csiha Imre

Fotók: Rásó János