Új szlovák-magyar együttműködés vette kezdetét egy közösen elnyert pályázat keretein belül, melynek Nyitókonferenciáját 2012. július 10-én, Sopronban tartották a partnerek. A pályázat célja egy olyan kétnyelvű webfelület kialakítása, mely révén az érdeklődők tudományos cikkek segítségével bővíthetik ismereteiket az erdészet, bányászat és egyéb szakterületek főként környezetvédelmi vonatkozásai kapcsán. Az adattárba felvenni kívánt cikkek egy része valószínűleg az Erdészeti Tudományos Intézet munkatársainak írásai közül kerül majd ki.
2012. július 12.
Pályázati konstrukció: |
Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013 |
Pályázat címe: |
ENVIFOR-WEB (Free Web Portal on Environment, Forestry and Wood Science) |
Időtartam: |
2012. május 1 – 2014. április 31. |
Támogatási összeg: |
196,920.00 EUR |
Partnerek: |
- NymE-ERFARET NKft. (vezető partner) - Centrum pre rozvoj drevárskeho, nábytkárskeho a celulózo-papierenského priemyslu (partner) |
A résztvevőket a magyar partner részéről Dr. Varga Dénes, a NymE-ERFARET NKft. ügyvezetője köszöntötte. Ezt követően Prof. Dr. Neményi Miklós, a Nyugat-magyarországi Egyetem tudományos és külügyi rektorhelyettese, bemutatta a magyar, Prof. Mgr. Juraj Ladomerský, a Zólyomi Műszaki Egyetem Környezetmérnöki Tanszékének vezetője, pedig a szlovák partnerintézményt.
A projekt részleteit Dr. Apostol Tamás, a projekt koordinátora, valamint a NymE-ERFARET NKft. munkatársa ismertette a résztvevőkkel. A munkafolyamat, mely két éves intervallumot foglal magába, négy szakaszból áll. Az első lépés a weblapon megjelenítendő szakcikkek kiválasztása, amelyhez a projektgazdák különböző kritériumokat határoztak meg. Ezek egyike, hogy a cikkek keletkezésének dátuma legkorábban 1950 lehet. A témakörök tekintetében 500 db erdészeti, 200 db bányászati, 200 db ipari szennyezéssel kapcsolatos, 100 db egyéb környezetvédelmi, illetve 80 db vegyes eredetű cikk kerül majd az adattárba. A második lépésben a beválogatott cikkekből magyar illetve szlovák nyelvű rezüméket készítenek. A cél az, hogy az olvasók a rezümék alapján már hozzáférhessenek a legfontosabb információkhoz, hiszen a teljes cikkek lefordítására a projekt keretein belül sajnos nincs lehetőség. A harmadik lépés a digitalizálás. A teljes cikkek anyagát pdf-formátumban fogja kezelni a rendszer, a rezümék pedig doc-formátumban kerülnek feldolgozásra. A cikkeket metaadatokkal (nyelv, cím, szerző, tárgy, kulcsszavak, stb.) látják el, ezek segítik majd az adattárban történő keresést. A negyedik lépés a kétnyelvűsítés: a magyar cikkekhez szlovák, a szlovák cikkekhez pedig magyar fordítások készülnek. A fordítások a rezüméket, a kulcsszavakat, a táblázatok és diagramok feliratait, a felhasznált szakirodalmat, valamint a szakmai szószedetet (THESAURUS) érintik. A későbbiek során az egyik fejlesztési irány a nemzetközinek számító angol nyelv, majd – újabb külföldi kutatóintézetek és egyetemek bevonása által – további idegen nyelvek kínálatba vétele lehet. Jelenleg a gyakorlatban már bevált könyvtárszoftverek tesztelése zajlik – mondta Molnár András projektmenedzser, a NymE-ERFARET NKft. munkatársa, aki a technikai részletekről számolt be előadásában.
Az előadások végeztével kerekasztal beszélgetés kezdődött, ahol a résztvevők feltehették kérdéseiket, és megoszthatták javaslataikat a projektgazda-szervezetek képviselőivel. A hozzászólások azt mutatták, hogy a résztvevők jó ötletnek tartják a projektben felvállalt kezdeményezést, ugyanakkor tisztában vannak a megvalósítás nehézségeivel. A rendezvény eredményesen zárult.
A továbbiakban két tematikus konferenciára kerül majd sor Zólyom illetve Sopron helyszíneken, a projektet záró konferenciát pedig Pozsonyban tartják.
Az eseményről mozgóképes tudósítást készített a Pulzus TV (Hírműsor, 2012. július 10.) illetve a Sopron tv (Soproni Krónika, 2012. július 11.).
Fotók: Benke Attila