042012. kora áprilisától kezdődően a Mátrafüredi Erdészet területén gyors lefolyású, feltűnő és fokozódó mértékű pusztulás jelentkezett erdei- és feketefenyvesekben.

2012. június 26.

ERTI - Erdővédelmi Osztály

Bővebb információ: Dr. Koltay András - Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Vonal_drapp

01 02 03

 

Az elpusztult faegyedek április végi első vizsgálatakor a pusztulást közvetlenül kiváltó biotikus okot (rovar, kórokozó) még nem lehetett azonosítani, de a június közepén végzett mintavételezések alkalmával már felbukkant a „felelős”. Az elhalt ágakon tömegesen jelent meg a Cenangium ferruginosum (Fr.) apotéciumos gomba, amely közvetlen kiváltója volt a fenyők pusztulásának, hasonlóan az elmúlt években Pécs környékén tapasztalt fenyőpusztulásokhoz. A fenyők mellett a lombos fafajokon (kocsánytalan tölgy, juharok, gyertyán) is jelentkezett a szokatlan jellegű hirtelen pusztulás, de itt más tényezők okozták az elhalásokat. A Mátrafüredi ERTI Erdővédelmi Osztályának szakemberei az Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészetének közreműködésével gyors felmérést végeztek a pusztulással érintett állományokban. Ennek eredményeként megállapították, hogy a vizsgált fenyvesekben a frissen pusztult fák aránya 9,6%, az erősen károsodott egyedek aránya 20,6%, míg a kisebb mértékben károsodott fák aránya 30,8%. Mindössze a vizsgált fák 38,9%-a volt egészséges, tünetmentes.

 

05 06 07

 

A pusztulás elsődleges okának a kutatók a 2011-es év szélsőségesen aszályos, második félévét jelölték meg. A 2010-es, 1000 mm-t meghaladó csapadékkal szemben 2011-ben mindösszesen 402 mm hullott Mátrafüred térségében. 2011 második felében (július-december) a csapadékmennyiség csupán 166 mm volt. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a 2012-es év első felében is súlyos csapadékhiány jelentkezett. A termőhelyi tényezők és a csapadékhiány együtt olyan láncreakciót indított el, amelynek eredményeként leromlási tünetek és súlyos elhalások jelentkeztek. Amennyiben az aszályos időszak folytatódik, úgy arra lehet számítani, hogy ez folyamat, illetve a pusztulás folytatódni fog. Erre utal, hogy a tömegesen megjelenő Cenangium ferruginosum (Fr.) parazita gomba a korábbi tapasztalatok szerint mindig a kedvezőtlen klimatikus és termőhelyi viszonyok esetén okozott kiterjedt pusztulást. Ezen túlmenően az egyéb gyengültségi kórokozók és kártevők tömeges fellépésére is számítani kell a jövőben.

 

Írta: Koltay András

Fotók: Koltay András